Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blažovi partneri grade stanove za raseljne, Acovi nadgledaju * Inspektor agituje za vlast i blati Bečića * Ranjen tokom svađe * Interpolov bjegunac bez skrivanja živio u Danilovgradu * Blažovi partneri grade stanove za raseljne, Acovi nadgledaju * Igleno oko * Kuda ide Evropa
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Mugoša, predsjednik Ljekarske komore:
– Pitamo se da li ministar Kenan Hrapović blokira Komoru jer ćemo ukazati na sporne ugovore, ilegalnu medicinsku praksu, neracionalno trošenje sredstava...

Vic Dana :)

Mujo i Haso sjede u kafani i razgovaraju o tome kako bi bilo dobro otići na more par dana na odmor. Haso se lupi po čelu i reče:
- Mujo, bolan, skoro će prvi maj, mogli bi tada, imamo dva dana slobodno!
Mujo klimne glavom i odgovori:
- Dobra ideja, Haso, mogli bi.
Haso se namršti, zamisli i upita Muju:
- Znaš li kad pada prvi maj ove godine?
Mujo otpije gutljaj piva i odgovori kao iz topa:
- Ne znam tačno, negdje petog, šestog

Podstanar se obraća gazdarici:
- Žao mi je, ovog mjeseca neću moći da platim stanarinu.
- To ste rekli i prošli put.
- Jesam, i vidite da držim riječ.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Srbija - datum: 2017-04-30 VLADA SRBIJE UVODI KONTRAMJERE POSLIJE OSLOBAĐANJA RAMUŠA HARADINAJA Ministri tri mjeseca bojkotuju Francusku Procjena je da je Francuska bacila pod noge relevantne dokaze Srbije protiv zločinca za koga se osnovano sumnja da je lično učestvovao u likvidaciji 47 civila na Kosovu i Metohiji, i da su tim potezom dovedeni u pitanje brojni bilateralni sporazumi o saradnji dviju zemalja
Dan - novi portal
Vla­da Sr­bi­je na­lo­ži­la je svim dr­žav­nim zva­nič­ni­ci­ma i slu­žbe­ni­ci­ma u mi­ni­star­stvi­ma, kao i di­rek­to­ri­ma jav­nih pred­u­ze­ća da ot­ka­žu pla­ni­ra­na slu­žbe­na pu­to­va­nja u Fran­cu­sku i da u na­red­na tri mje­se­ca ne do­go­va­ra­ju ni­ka­kve po­sje­te i ak­tiv­no­sti u ovoj ze­mlji, sa­zna­ju „No­vo­sti”.
Ova­kva od­lu­ka je još je­dan u ni­zu od­go­vo­ra Be­o­gra­da na skan­da­lo­znu od­lu­ku Ape­la­ci­o­nog su­da u Kol­ma­ru da od­bi­je za­htjev Sr­bi­je za eks­tra­di­ci­ju biv­šeg vo­đe te­ro­ri­stič­ke OVK Ra­mu­ša Ha­ra­di­na­ja. Po­što po­me­nu­ta pre­su­da, ka­ko je oci­je­nje­no u Ne­ma­nji­noj 11, ne­ma ni­kak­ve ve­ze ni sa pra­vom ni sa prav­dom i prak­tič­no pred­sta­vlja po­li­tič­ki čin, od­lu­če­no je i da na­ša stra­na pre­du­zme kon­tra­mje­re.
Pro­cje­na je da je Fran­cu­ska ba­ci­la pod no­ge re­le­vant­ne do­ka­ze Sr­bi­je pro­tiv zlo­čin­ca za ko­ga se osno­va­no sum­nja da je lič­no uče­stvo­vao u li­kvi­da­ci­ji 47 ci­vi­la na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji i da su tim po­te­zom do­ve­de­ni u pi­ta­nje broj­ni bi­la­te­ral­ni spo­ra­zu­mi o sa­rad­nji dvi­ju ze­ma­lja. Upra­vo zbog to­ga na­ši zva­nič­ni­ci sve­šće na mi­ni­mum kon­tak­te sa fran­cu­skim ko­le­ga­ma.
Kao što je i na­ja­vio pre­mi­jer Alek­san­dar Vu­čić, am­ba­sa­dor­ki Fran­cu­ske u Be­o­gra­du Kri­stin Mo­ro uru­če­na je pro­test­na no­ta u ko­joj se iz­no­si stav Sr­bi­je da je ri­ječ o po­li­tič­ki mo­ti­vi­sa­noj od­lu­ci ko­ja ni­je prav­no ute­me­lje­na i u či­jem obra­zlo­že­nju ni­su uva­že­ni ma­te­ri­jal­ni do­ka­zi ko­je je do­sta­vi­la na­ša ze­mlja, me­đu ko­ji­ma su i iz­ja­ve pre­ži­vje­lih svje­do­ka.
U znak pro­te­sta zbog oslo­ba­đa­nja Ra­mu­ša Ha­ra­di­na­ja, pred­stav­ni­ci Udru­že­nja kid­na­po­va­nih i ne­sta­lih sa KiM pre­kri­li su ju­če cr­nim plat­nom Spo­me­nik za­hval­no­sti Fran­cu­skoj u Be­o­gra­du. Oni su na Ka­le­meg­dan, gdje se na­la­zi ovaj spo­me­nik, do­ni­je­li i pa­noe sa fo­to­gra­fi­ja­ma naj­bli­žih ko­ji su muč­ki ubi­je­ni ili se za nji­ma još tra­ga.
– Ape­la­ci­o­ni sud ni­je na­veo ni­jed­nu či­nje­ni­cu ko­jom do­ka­zu­je da ni­su is­pu­nje­ne pret­po­stav­ke iz Evrop­ske kon­ven­ci­je o eks­tra­di­ci­ji, sa­či­nje­ne 1957. go­di­ne u Pa­ri­zu, ko­ju su ra­ti­fi­ko­va­le i Fran­cu­ska i Sr­bi­ja – na­vo­di se u no­ti.
U pro­te­stu Be­o­gra­da ta­ko­đe se na­gla­ša­va da od­lu­ka pred­sta­vlja po­vre­du uni­ver­zal­nog prin­ci­pa me­đu­na­rod­nog pra­va o spre­ča­va­nju ne­ka­žnji­vo­sti rat­nih zlo­či­na, a da je po­seb­no ne­pri­hva­tlji­va kon­sta­ta­ci­ja da bi eks­tra­di­ci­ja Ha­ra­di­na­ja ima­la iz­u­zet­no te­ške po­sle­di­ce po nje­ga, či­me se iz­ra­ža­va ne­po­vje­re­nje u prav­ni si­stem Sr­bi­je. Ocje­nju­je se da je od­lu­ka su­da uvre­dlji­va i pred­sta­vlja te­žak uda­rac bi­la­te­ral­nim od­no­si­ma.
Mi­ni­star spolj­nih po­slo­va Sr­bi­je Ivi­ca Da­čić re­kao je u Va­le­ti da je fran­cu­skom ko­le­gi Žan-Mark Erou pre­nio da je na­ša ze­mlja „ve­o­ma te­ško pri­mi­la” od­lu­ku su­da u Kol­ma­ru i da je Fran­cu­ska iz­ra­zi­la ne­po­što­va­nje pre­ma srp­skim žr­tva­ma, ko­je ima­ju pra­vo na prav­du kao i dru­ge žr­tve.
Do­dao je da je mi­ni­stru spolj­nih po­slo­va Fran­cu­ske pre­nio i da je Sr­bi­ja po­zva­la svog am­ba­sa­do­ra u Fran­cu­skoj na kon­sul­ta­ci­je u Be­o­grad i da am­ba­sa­dor sti­že ve­če­ras.
Da­čić je po­no­vio da će to osta­vi­ti trag na bi­la­te­ral­ne od­no­se dvi­je ze­mlje.
„Sve ovo što sam re­kao go­vo­rim zbog to­ga što že­li­mo da sa­ču­va­mo mir i sta­bil­nost. Sma­tra­mo da je ide­ja EU ve­o­ma va­žna za smri­va­nje ten­zi­ja u re­gi­o­nu, da se ta­ko po­ka­zu­je da svi ima­mo za­jed­nič­ki cilj ko­me će Sr­bi­ja bi­ti po­sve­će­na i da će pre­mi­jer, bu­du­ći pred­sjed­nik i no­va vla­da ra­di­ti po­sve­će­no ka ostva­re­nju tog ci­lja”, po­ru­čio je Da­čić po­sli­je sa­stan­ka.
Ka­ko je pre­ci­zi­rao, u pi­ta­nju su na­ja­ve ko­je kon­ti­nu­i­ra­no do­la­ze iz Ti­ra­ne, Pri­šti­ne, Bu­ja­nov­ca, a pre­no­se se i na dru­ge ze­mlje kao što je Ma­ke­do­ni­ja.
„To su ide­je o stva­ra­nju `Velike Albanije` i uje­di­nje­nju svih Al­ba­na­ca. Ov­dje sam upi­tao ka­ko bi se re­a­go­va­lo da mi po­me­ne­mo ide­ju o uje­di­nje­nju svih Sr­ba u jed­nu dr­ža­vu i da li bi se o is­toj ću­ta­lo”, upi­tao je Da­čić.
Do­dao je da je na sa­stan­ku is­ta­kao da je Sr­bi­ja iz­lo­že­na pri­jet­nja­ma i u sa­moj Sr­bi­ji, a to su iz­ja­ve da Vu­čić ni­je pred­sjed­nik Al­ban­ci­ma na ju­gu Sr­bi­je ne­go da je to (pre­mi­jer Al­ba­ni­je) Edi Ra­ma.
„Na­gla­sio sam da su to pro­vo­ka­ci­je na ko­je Sr­bi­ja ne re­a­gu­je. Su­zdr­ža­ni smo jer že­li­mo da bu­de­mo pro­iz­vo­đač mi­ra i sta­bil­no­sti u re­gi­o­nu”, re­kao je Da­čić na­kon sa­stan­ka u Va­le­ti.


Po­ro­di­ce žr­ta­va: Zlo­dje­la ne smi­ju osta­ti ne­ka­žnje­na

Sram­na od­lu­ka Ape­la­ci­o­nog su­da u Kol­ma­ru po­ka­za­la je, po ko zna ko­ji put, da prav­de za srp­ske žr­tve na KiM ne­ma – jed­no­gla­sna je ocje­na po­ro­di­ca žr­ta­va i po­li­tič­kih pred­stav­ni­ka Sr­ba sa Ko­sme­ta.
Ovo se, po­vo­dom od­lu­ke su­da u Fran­cu­skoj da oslo­bo­di Ha­ra­di­na­ja, na­vo­di u sa­op­šte­nju Ko­or­di­na­ci­je srp­skih udru­že­nja po­ro­di­ca ne­sta­lih, ubi­je­nih i po­gi­nu­lih. Oni is­ti­ču da ne pri­sta­ju na us­po­sta­vlja­nje prak­se u me­đu­na­rod­nim su­do­vi­ma po ko­joj prav­da ni­je uni­ver­zal­no pra­vo, već je u slu­žbi po­li­ti­ke.
Ko­or­di­na­ci­ja po­zi­va vla­sti Sr­bi­je da pre­du­zmu sve mo­gu­će prav­ne, di­plo­mat­ske i po­li­tič­ke ko­ra­ke ka­ko bi se rat­ni zlo­či­nac Ha­ra­di­naj pri­veo prav­di.
Za­mje­nik ko­sov­skog pre­mi­je­ra Bra­ni­mir Sto­ja­no­vić po­ru­čio je da sli­je­di na­sta­vak po­li­tič­ke bor­be za isti­nu.
– Po­je­di­ni po­li­ti­ča­ri bi od Sr­ba na KiM že­lje­li da stvo­re ta­o­ce i ne­kog kog će ko­ri­sti­ti da spro­vo­de na­si­lje i da tim na­si­ljem ucje­nju­ju, ka­ko srp­sku dr­ža­vu, ta­ko i me­đu­na­rod­nu za­jed­ni­cu.


Vu­lin: Pu­šta­nje Ha­ra­di­na­ja ne mo­že bez bi­la­te­ral­nih po­sle­di­ca

Mi­ni­star za rad, za­po­šlja­va­nje, bo­rač­ka i so­ci­jal­na pi­ta­nja Alek­san­dar Vu­lin iz­ja­vio je da od­lu­ka fran­cu­skog su­da o pu­šta­nju Ra­mu­ša Ha­ra­di­na­ja na slo­bo­du ne mo­že da pro­đe bez po­sle­di­ca po bi­la­te­ral­ne od­no­se dvi­je ze­mlje.
On je ka­zao da ne mo­že to­tal­no da se po­ga­zi pra­vo, po­ka­že da je po­li­ti­ka iz­nad pra­va i da se mi­sli da će se Sr­bi­ja pra­vi­ti kao da se ni­šta ni­je de­si­lo.
– Na­ma je sta­lo do žr­ta­va, na­ma je sta­lo do isti­ne o rat­nim zlo­či­ni­ma, na­ma je sta­lo da pra­vo nad­vla­da po­li­ti­ku, a to se ni­je de­si­lo – ka­zao je Vu­lin no­vi­na­ri­ma u Be­o­gra­du.
Ka­ko ka­že, Sr­bi­ja će ima­ti niz bi­la­te­ral­nih mje­ra ko­ji­ma će sta­vi­ti do zna­nja da je na­ša ze­mlja vr­lo ne­za­do­volj­na.
– Shod­no to­me, na­ši od­no­si ne mo­gu da bu­du kao što su bi­li ka­da je do­ni­je­ta ova­kva po­li­tič­ka od­lu­ka – re­kao je Vu­lin.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"